Pagasi vargused, relvaga röövimised tänavatel ja taskuvargused kärarikkal linnaväljakul. Need kõik on ohud, millega peavad kõik sagedased rändajad rinda pistma ja alati pole see sugugi kerge ülesanne. Mõnikord tekib tunne, et turistid ongi kohalike jaoks ainult lõputud rahaallikad, keda röövida, kelle käest asju varastada ja raha välja pressida. Tegelikult ei pea see üldsegi nii olema. Kui olla ise leidlik ja tark, siis on võimalik küllaga ennetada mitmeid erinevaid ebaturvalisi situatsioone ja olukordi. Vaatame neid lähemalt!

Kui sul on kiiresti vaja reisil olles raha, kuna sind on röövitud, siis kiirlaen võib olla kasulik lahendus. Kiirlaenud tagavad välkkiire laekumise sinu pangaarvele, mistõttu ei pea rohkem enam muretsema. Loomulikult pead kiirlaenu võttes olema veendunud, et saad selle õigeaegselt tasutud.

Anna alati teistele teada, kus sa parasjagu viibid ja kuhu järgmisena oled minemas. See on meeletult tähtis, kuna ilma selleta pole võimalik teistel sind ohu korral aidata. Räägi, saada SMS või tee auto numbrimärgist pilti (kui oled hääletamas)! See võib päästa sinu elu ja lisaks hoiab see sinu lähedaste südame rahuliku, kui nad teavad ja oskavad ette kujutada, mida sa konkreetselt teed ja mida järgmisena ette võtad. Pealegi on võimalik, et sa eksid kuhugi ära. Kui sa tead vähemalt umbkaudset asukohta, siis saad anda päästjatele teada, kust kohast sind on võimalik umbkaudu päästma hakata. See soovitus kehtib kõikvõimalike matka- ja loodusreiside kohta. Linnadžunglites on samuti võimalik suurtesse sekeldustesse sattuda, mistõttu tasub alati anda teada Eesti Välisministeeriumi kodulehe kaudu oma järgmiste reisiplaanide kohta. Kui sinu sihtriigis juhtub mingi suurt katastroof või õnnetus, siis saavad otsekohe Eesti ametnikud ülevaate võimalikest inimestest, kes võisid teoreetiliselt ohvriks langeda. Seejärel proovivad nad sinuga ühendust võtta ja teha kindlaks, et sinuga on kõik korras.

Ära kunagi hoia kõike oma raha ühes kohas. Täielik kuritegu omaenese rahakoti suhtes on panna kõik oma raha ainult ühte rahataskusse või veel hullem, tagataskusse! Selle asemel pane osa raha rahakotti, mõned paberkupüürid soki sisse jne. Rusikareegel on see, et mida ohtlikumasse riiki reisid, seda rohkem tasub oma raha laiali hajutada, sest kuritöö ohvriks langemise tõenäosus on lihtsalt sedavõrd suur. Kindlasti ei tasu jätta ka kogu raha hotellituppa, sest see pole üldsegi nii turvaline koht, kui sulle võib esialgu tunduda. Tegelikult võivad isegi koristajad sealt asju varastada, nii et sa ei näe neid enam mitte kunagi. Ja see on alles algus, sest mõnikord on isegi juhtunud hotellitubades toimunud rööve nagu juhtus näiteks ühe kuulsa Ameerika glamuuritariga Pariisis. Valvsust ei maksa kunagi kaotada. Kui tõesti pead väärtuslikke asju hotelli jätma, siis küsi, kas neil on vastuvõtulauas selleks eraldi seif. Kui on, siis jäta asjad kindlasti sinna.

Passikoopiad on hädavajalikud asjad, mida reisile kaasa võtta. Ilma nendeta on keeruline hakkama saada, kui su päris reisidokumentidega midagi peaks juhtuma. Vabalt võib keegi need ära röövida või sai ise kaotad nad tähelepanematuse tõttu ära. Passikoopiate olemasolu aitab sul saatkonna kaudu asju korda saada, et ikkagi saaksid oma koduriiki tagasi naasta. Kõige targemad reisijad teevad oma passidest kaks koopiat: üks läheb ühte kohta ja teine täiesti teise kohta. Siis on risk võimalikult maandatud ja sa ei pea kartma, et ei pääse kunagi koju tagasi või pead selle eest hiigelsummasid maksma.

Vaata ette kõikvõimalike reisipettuste osas, kuna neid armastatakse erinevates, eriti kolmanda maailma asukohtades, riikides turistidele korraldada. Kõige tüüpilisemad on võltsitud valuuta müük; tähelepanu võitmine, et samal ajal saaks taskuvargusega tegeleda ning tagatipuks on isegi selliseid juhtumeid, kus on riigipiiri ääres feik-viisapunkt, kus müüakse võltsitud viisat tohutu summa eest. Kõikide nende sekelduste vältimiseks on oluline olla erinevatest ohtudest eelnevalt teadlik. Reisipettused ei hüüa tulles, targemad inimesed uurivad enne netist järgi, millised on nende sihtkohas korraldatavad kõige tüüpilisemad pettused.

Ole tähelepanelik! Alati jälgi oma ümbruseid ja tee kindlaks, et keegi ei jälitaks sind või ei piidleks pikalt su isiklikke asju. Mõlemal juhul liigu alati koheselt rahvarohkemasse paika ja proovi jälitajad kuidagi maha raputada. Vahel võib see üsna raske olla, aga kui nad tulevad sulle lähemale, siis võid ähvardada isegi politseiga. Mõnikord võib see väga hästi aidata! Kui nad ikkagi ära ei lähe, siis kutsugi selle peale politsei. Teisisõnu leiab siit veel ühe kasuliku soovituse: tee alati kindlaks enne uude riiki reisimist selle sihtkoha kohalik politsei telefoninumber.

itur